Bardzo lubię barszcz biały, można go przygotowywać na wiele sposobów, z wieloma dodatkami. U mnie często bywa takie wydanie barszczu. Trudno jest jednak dokładnie określić proporcję, ponieważ każdy lubi inny smak barszczu, słodkawy inni kwaśniejszy, wszystko zależy od samego zakwasu (to on nadaje smaku- przepis na idealny zakwas na barszcz biały) stąd ilość poszczególnych składników dodawana jest do smaku.
Czas przygotowania – 30 min.
Składniki
- woda
- zakwas żytni
- sól – do smaku
- pieprz – do smaku
- śmietana 12% – do smaku
- pieczarki – 1 kg
- cebula – 1 sztuka
- olej do smażenia
- masło – 2 łyżki
- przyprawa do zup – do smaku
Sposób przygotowania
Pieczarki dokładnie umyć, pokroić w cienkie plasterki lub półplasterki, cebule obrać i pokroić w kosteczkę, zeszklić ją na tłuszczu.
Do cebuli dodać pokrojone pieczarki ( ja lubię ich mieć dużo w barszczyku, pieczarki po usmażeniu zmniejszą swoją objętość) i smażyć do momentu aż wszystka wodą, którą puszczą odparuje. Na koniec doprawić solą pieprzem i dodać troszkę masła dla poprawienia smaku.
Wodę zagotować, dodać sól (około 1 łyżeczki, na koniec doprawi się już do smaku). Do gotującej się wody wlać ostrożnie, (bo lubi wykipieć) domowy zakwas żytni wcześniej przygotowany i ukiśnięty.
Barszcz pogotować na wolnym ogniu, tak aby zebrała się biała piana, szumowina, następnie ją zebrać i dodać śmietanę. Całość doprawić solą, przyprawą do zup.
Na koniec dodać usmażone pieczarki, doprawić barszcz do smaku.
Podawać z jajkiem gotowanym na twardo.