Drugi z kolei wypiek na zakwasie, tym razem czysto żytni chlebek, ciemny, cięższy. Nie wymaga dużego nakładu pracy i siły do wyrabiania ciasta, ponieważ mąki żytniej nie należy długo wyrabiać. Inaczej w przypadku chleba żytnio-pszennego. Chleb czysto żytni jest nieco kwaśniejszy w smaku i wiele zdrowszy od pszennego.
Składniki
Rozczyn
- zakwas żytni – 300 g
- woda – 1,5 szklanki
- mąka żytnia chlebowa – 150 g
Ciasto właściwe
- rozczyn – cały
- mąka żytnia chlebowa – 140 g
- mąka żytnia – 360-400 g
- sól – 2 łyżeczki
- woda – 1 szklanka
Sposób przygotowania
Składniki rozczynu umieścić w misce, dokładnie połączyć łyżką i pozostawić pod przykryciem (ściereczką) na co najmniej 12 godzin. Najlepiej rozczyn przygotować wieczorem, dnia poprzedzającego wypiek.
W dniu wypieku do rozczynu dodać wodę, sól, mąki i wszystko wyrobić ręką na jednolite ciasto.
Jeżeli ciasto wyjdzie zbyt luźne, wówczas podsypać troszkę mąki żytniej by było stabilniejsze ponieważ zbyt luźne ciasto żytnie po wytrąceniu z koszyczka rozleje się. Ewentualnie można chleb upiec w keksówce wówczas ciasto przybierze kształt keksówki i się nie rozleje.
Ciasta żytniego nie trzeba długo wyrabiać.
Ciasto pozostawić do wyrośnięcia w misce ok.3-4 godziny w cieple. Po tym czasie ciasto przełożyć do koszyczka obsypanego mąką lub keksówki i również pozostawić do wyrośnięcia, ciasto w trakcie kiedy rośnie powinno podwoić swoją objętość.
Piekarnik nagrzać do 200 stopni, funkcja góra-dół.
Chleb włożyć do nagrzanego piekarnika, po 10 min, zmniejszyć temp. i piec ok. 1 godziny do zrumienienia chleba.