Ja jestem smakoszem wszelkiego typu makowników, makowców, zwijańców makowych ale to ciasto bije wszystkie na kolana, dla mnie przepyszny.
SKŁADNIKI
Mak
- margaryna – 150 g
- jajka – 8 sztuk
- cukier puder – 200 g
- miód sztuczny – 100 g
- kakao – 2 łyżki
- mak – 300 g
- mąka pszenna 4 łyżki
- soda – 1 łyżeczka
- olejek migdałowy do smaku
Ciasto białe
- białka – 8 sztuk
- cukier kryształ – 1 szklanka
- maka pszenna – 1/2 szklanki
- mąka ziemniaczana – 4 łyżeczki
- ocet – 1 łyżka
- proszek do pieczenia – 1 łyżeczka
Jabłka
- jabłka – 1 kg
- galaretka wiśniowa – 2 opakowania
- cukier do smaku
Masa budyniowa
- mleko – 1 litr
- budyń śmietankowy – 3 sztuki
- cukier kryształ – 3/4 szklanki
- cukier waniliowy – 1 sztuka
- mąka pszenna- 2 łyżki
- żółtka – 6 sztuk
- masło – 400 g
- sok z cytryny
- spirytus
WYKONANIE
Mak sparzyć (gotować go na wolnym ogniu ok. 30 min.), odcedzić przez gazę lub drobne sitko i przestudzić. Mak zmielić dwa razy przez maszynkę do mięsa przez średnie sitko lub na drobnym jeden raz.
Margarynę utrzeć z cukrem, dodając po jednym żółtko, miód, mąkę, sodę, oraz sparzony i zmielony mak i olejek. Na koniec delikatnie dodać do maku ubitą na sztywno piane z białek i upiec dwa placki.
Ciasto białe
Białka ubić z cukrem, dodać mąkę pszenną, mąkę ziemniaczaną, proszek do pieczenia i ocet. Wszystkie składniki dokładnie ubić a następnie upiec placek.
Jabłka
Jabłka obrać, zetrzeć na tarce na grubych oczkach. Jabłka przełożyć do rondla, podlać delikatnie wodą i dusić do momentu całkowitego rozpadu. Kiedy jabłka się rozpadną i cała woda wyparuje dodać do nich cukier do smaku, a następnie galaretki i dokładnie wymieszać, odstawić do delikatnego stężenia.
Masa budyniowa
Zagotować 1/2 litra mleka. Do wysokiego naczynia wlać drugą połowę mleka, dodać cukier, jajka, cukier waniliowy, mąkę i budyń, wszystko razem dokładnie wymieszać, najlepiej mikserem lub blenderem aby powstała jednolita masa. Następnie tak otrzymany budyń wlać do gotującego się mleka i dokładnie mieszać, ponieważ lubią się robić grudki i może się przypalić. Jeżeli ugotuje się gęsty budyń, należy go ściągnąć z ognia i przelać na miskę, salaterkę, przykryć folia aluminiową szczelnie i odstawić do przestygnięcia.
Masło i budyń powinny mieć temperaturę pokojową.
Masło utrzeć na puszystą masę i stopniowo dodawać budyń, ciągle ucierać. Na koniec dodać sok z cytryny i spirytus do smaku.
Przełożenie ciasta
Ciasto makowe – masa – ciasto białe – masa jabłkowa – masa -ciasto makowe – polewa.