Wino Ryżowe

Przepis na wino z ryżu

Składniki do 50l balonu:

  • Woda – 25 l
  • Ryż – 10 kg
  • Cukier – 6 kg
  • Kwasek Cytrynowy – 260 g
  • Rodzynki – 2 kg
  • Goździki – 40 ziarenek
  • Ziele angielskie – 40 ziarenek
  • Pieprz czarny – 40 ziarenek
  • Cukier waniliowy 15 torebek
  • Mielona gałka muszkatołowa 0,5 łyżeczki
  • Mielony imbir – 6 łyżeczek
  • Tymianek – 6 łyżeczek
  • Bazylia – 4  łyżeczki
  • Mielony cynamon – 4 łyżeczki
  • Kurkuma 5 łyużeczek
  • Drożdże winne Tokay i Sherry + Pożywka

Wykonanie:

Przygotowujemy drożdże (matkę drożdżową).

Do ciemnej butelki 0,5 l wlewamy przegotowaną wodę do płowy wsypujemy drożdże, oraz trzemy na tarce jabłko sam miąższ robimy papkę z miąższu całego jabłka i połowę wlewamy do butelki mieszamy i wsypujemy szczyptę pożywki. W osobnych butelkach przygotowujemy drożdże, butelki z matką drożdżową wstawiamy do ciepłego miejsca powyżej 25 stopni na 3 dni, i zatykamy tamponem z waty, kilka razy dziennie intensywnie mieszamy.

Dopiero po trzech dniach zabieramy się za przygotowanie głównych składników.

Przegotowujemy wodę 25 l pozwalamy się wodzie chwile pogotować, zaraz po odstawieniu wody gdy jest jeszcze gorąca wsypujemy cukier 6 kg do gorącej wody, i odstawiamy do ostygnięcia do 25-30 stopni.

Ryż 10 kg kilku lub nawet kilkunastokrotnie płuczemy, najlepiej wykorzystać do płukania wiertarki i czystego mieszadła do kleju, woda powinna po płukaniu być czysta, płuczemy ciepłą wodą.

Rodzynki płuczemy kilkukrotnie w ciepłej wodzie staramy się rodzynek nie zaparzyć lecz dokładnie umyć, następnie umyte rodzynki rozdrabniamy np. przepuszczamy przez maszynkę do mięsa.

Do balona wlewamy około 20 liter wody z cukrem, oraz wsypujemy ryż resztę wody wlewamy do naczynia i wsypujemy wszystkie przyprawy, dokładnie mieszamy i wlewamy do balona, mieszamy w balonie dodajemy resztę pożywki i wlewamy drożdże tokay i sherry do balona, intensywnie mieszamy,  balon zatykamy korkiem z rurka fermentacyjną, odstawiamy w ciepłe miejsce powyżej 20 stopni Celsjusza.

Przez pierwsze 3 tygodnie mieszamy intensywnie, po 6 tygodniach wino dokładnie cedzimy oddzielamy części stałe płuczemy balon i wlewamy odcedzone wino. Kosztujemy i ewentualnie dodajemy cukru jeśli chcemy wino słodkie. Jeśli wino ma zbyt intensywny smak przypraw możemy dodać przegotowanej i wystudzonej wody. Odstawiamy w ciepłe miejsce powyżej 18 stopni Celsiusza na 9-10 tygodni, po tym okresie jeżeli wino przestało pracować rozlewamy i odstawiamy w chłodne i ciemne miejsce.

Wino ryżowe jak każde wino im dłużej leżakuje tym jest lepsze dodatkowo wino ryżowe nabiera mocy. Uwagi:

  • każdy może sobie skomponować własne przyprawy i proporcje lecz takie proporcje najbardziej przypadły mi do gustu smakowego
  • jeżeli , ktoś nie toleruje, nie lubi , którejś z ww przypraw nie należy jej dodawać
  • należy uważać z gorzkimi przyprawami mają one intensywny smak i mogą zepsuć smak wina.
  • ryż płuczemy bardzo dokładnie najlepiej żeby po wypłukaniu woda pozostała czysta, podczas produkcji ryżu jest on zaprawiany, konserwowany
  • na różne sposoby spotkałem się nawet że po przepłukaniu woda była jak brudne mleko a innym razem po przepłukaniu pływały tłuste plamy na powierzchni wody. Dlatego należy zwrócić na to szczególną uwagę.
  • Ja zakupiłem Ryż do swojego wina w Biedronce.
  • najbardziej mi posmakowało wino ryżowe po okresie leżakowania 2 lat, nabrało mocy a nic nie straciło na słodkości.
  • w początkowym okresie fermentacji wino ma intensywny smak cytryny i wanilii lecz traci ten smak po 10 tygodniach fermentacji i staje się bardziej zrównoważony.

Życzę smacznych win.

winoryzowe2 winoryzowe Aktualizacja 22.12.2013r.

Wino już jest ustabilizowane i zostało zabutelkowane nowe dokładnie umyte butelki zalewamy winem i korkujemy, ja użyłem korka naturalnego litego o długości 38 mm taki korek pozwala winu oddychać co jest pożądane aby wino dojrzało, a długość korka pozwala na długie przechowywanie, wino kilka dni powinno stać pionowo aby ciśnienie w butelce się ustabilizowało i po kilku dniach wino powinno leżakować czyli butelka ma leżeć poziomo tak aby korek był cały w kontakcie z winem. winoryzowe3 Kapturki termokurczliwe najlepiej zanurzyć razem z szyjką butelki w gorącej wodzie lub postawiony czajnik w którym gotuje się woda a wydobywająca się para pięknie sprawia że kapturek idealnie dopasuje się do szyjki i butelka wygląda jak oryginał.winoryzowe4

Smacznych 🙂  win 🙂

Aktualizacja 14.02.2014r.

Ostatnio dostałem kilka e maili odnośnie wina ryżowego i obiecałem że opiszę tutaj swoje spostrzeżenia.

Pan Robert piszę – „Witam, wczoraj zasypałem winko około 14 i o tej godzinie dodałem też zrobione 3 dni wcześniej drożdże typu tokay, zatkałem balonik i odstawiłem w ciemne ciepłe miejsce. Wieczorkiem pojawiły się już pierwsze bąbelki, ale dzisiaj z rana bąble wychodzą jeden za drugim (jeszcze woda nie ustabilizuje się po pierwszym w rurce już pcha się następny) pierwszy raz przy winku tak szybko mi bulgocze, powinienem się obawiać. Podpowiem, że w baloniku znajduje niecałe 2kg ryżu, 350g rodzynek, 4 obrane niewielkie cytryny, 8litrów wody i 3 kg cukru. Nie robiłem pomiarów cukromierzem bo zwyczajnie się na tym nie znam. Pozdrawiam Robert”

Odp dla Pana Roberta Witam z tego co Pan piszę zaczęła się burzliwa faza fermentacji zazwyczaj trwa do kilku dni, rozmnożone drożdże powodują szybki przerób cukru na alkohol i dwutlenek węgla – ilość cukru maleje, ilość alkoholu wzrasta, temperatura cieczy rośnie. Czyli wszystko tak jak powinno być 🙂 Przy winie ryżowym proszę uważać z gorzkimi przyprawami z czasem wino mocnieje i wyostrza się gorzki smak,  jak pan będzie zlewał wino pierwszy raz to proszę skosztować i dodać odpowiednio cukru, z czasem traci na słodkości.

Pan Grzegorz piszę „Czy musi się dodawać takie przyprawy jak „Goździki – 40 ziarenek, Ziele angielskie – 40 ziarenek, Pieprz czarny – 40 ziarenek, Mielona gałka muszkatołowa 0,5 łyżeczki, Kurkuma 5 łyżeczki, i po co drożdże scherry ? ”

Odp Dla Pana Grzegorza „Nie musi się dawać tych przypraw które Pan wymienia, można sobie skomponować własne przyprawy, ja napisałem jakie i ile dałem danej przyprawy, są to najczęściej wymieniane przyprawy prze winiarzy z przepisów które znalazłem w internecie, więc dlatego tak ja zrobiłem, „Wina ryżowe wytwarza się poprzez fermentację skrobi ryżowej przez co proces ten przypomina produkcję piwa” cytat z Wikipedii, Moim zdaniem wszystkie gorzkie przyprawy nadają właśnie w tym winie posmak piwa, a większy dodatek rodzynek sprawia że jest to wino. Dlaczego drożdże sherry ? Dokładnie już teraz nie pamiętam dlaczego dałem Tokay i Sherry, do rodzynek zalecane są drożdże schery a do ryżu Tokay.

Szukając odpowiedzi na wasze pytania na temat drożdży zauważyłem że na bazie mojego przepisu powstało już kilkanaście nowych przepisów. Fajnie 🙂

Rodzaj win ryżowych jak nazywają się w poszczególnych krajach w których sa popularne.

Brem – wino ryżowe pochodzące z Bali.
Beopju – koreański likier ryżowy. Odmiana wina ryżowego Cheongju.
Huangjiu – wino ryżowe pochodzące z Chin.
Makkeolli – koreańskie wino ryżowe.
Sake – japońskie wino ryżowe (sformułowanie „wino ryżowe” w odniesieniu do sake jest używane głównie w krajach zachodnich. W Polsce sake często jest błędnie utożsamiana z japońską wódką.)
Soju – koreański napój ryżowy. Oprócz ryżu może być wytwarzany z jęczmienia, pszenicy lub ziemniaków.” cytat z wikipedii

Ponieważ piłem wino sake z Japonii stwierdziłem że jest podobieństwo do mojego wina lecz moje wino jest jeszcze zdecydowanie za młode i w dodatku za słodkie. Oryginalne sake nie jest robione z dodatkiem rodzynek.

Rodzaje sake:
Daiginjo-shu – z dodatkiem destylowanego alkoholu lub bez jedne z najdroższych sake
Ginjo-shu – z dodatkiem destylowanego alkoholu lub bez
Junmai-shu – „czysta sake”
Honjozo-shu – z dodatek destylowanego alkoholu

Jeśli chodzi kupażowanie win (mieszanie win z dodatkami) to dla mojego podniebienia wino ryżowe jest najlepsze z dodatkiem wymrożonego soku z kaliny, ja i znajomi zachwycamy się tym trunkiem, wino o smaku którego jeszcze nie znałem, robi wrażenie bardzo drogiego i niedostępnego wina, Nikt nie odgadł jak do tej pory z czego jest to wino. Obiecałem że napiszę na stronie żony mPrzepisy.pl więc pisze – to słynne wino to wino ryżowe z dodatkiem wymrożonego soku z kaliny. 🙂

sake wino ryżowewino ryżowe sake

P 🙂

Max 🙂

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wina i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *